>
2022-06-20

Kupiškio mariomis laivu ,,Jara“

Birželio 15 dieną išsiruošėme į kelionę laivu-katamaranu ,,Jara“ po Kupiškio marias. Laive buvusi gidė papasakojo daug įdomių dalykų ir istorijų. Ji pasakojo, kad Kupiškio marios patvenktos prieš 36 metus ir yra 4-oje vietoje pagal didumą Lietuvoje. Pirmoje vietoje, kur žmonių tvenktos marios, tai Kauno marios, antroje – Antazavės, trečioje – Elektrėnų marios.

Kelionę, kaip pati gidė sakė, pradėjome nuo marių pabaigos. Marių gylis tik kokie 5-7 metrai. Mūsų laivui ,,Jara“ užtenka ir pusės metro. Pirmiausia praplaukėme pro Aukštupėnų kaimą. Po to kelias mus vedė į Pajuodupį. Gidė papasakojo apie kapinaites, kurių beveik pusę nuplovė marių vanduo. Toje vietoje likęs kryželis ir vienas   paminklas, o prie kranto daug akmenų. Aplink marias yra apie 9 ha miško.

Po to plaukiojome ties Vėžionimis. Ta vietovė, kaip sakė gidė, kilusi nuo mariose gyvenančių vėžių. Juos žmonės gaudydavo net tinklais. Po to vienais metais užėjo vėžių maras ir dauguma jų išnyko.

Praplaukėme pro senąją siurblinę. Toliau kelias vedė į Bagdonių kaimą, kurio pavadinimas kilęs iš rusiškų žodžių Бог-Dievas ir дал-duoti. Čia yra išlikusi cerkvė ir mažos kapinaitės ir gyvena viena sena stačiatikių šeima.

Nuo šios vietos mūsų laivelis pasuko atgal. Kitame krante buvo matyti Kunigiškių kaimas.

Grįždami atgal klausėmės muzikos ir kupiškėniškos šnektos. Gidė mūsų klausė kas yra priežda, pimpalas. Mes nors ir ne visi ne nuo Kupiškio krašto, tačiau spėliojome, kol pagaliau atspėjome, kad tai yra krosnis ir klynas.

Nors galvojome, kad oras bus nepalankus plaukimui, tačiau labai pasisekė, nes oras buvo labai saulėtas, nuostabus. Su laiveliu ,,Jara“ plaukėme pusantros valandos: 8 km į vieną pusę ir 8 km atgal. Iš viso Kupiškio marių ilgis 28 km, o plotis 0,5 km. Pasisėmę daug įspūdžių, kuriuos patyrėme ir pamatėme šioje kelionėje, maloniai praleidę laisvalaikį, parduotuvėje nusipirkę ledų grįžome namo.

Dėkojame laivo kapitonui Arvydui ir jo palydovei!

Gyventojų tarybos pirmininkės pavaduotoja

Irena Smičiuvienė