Tabako pandemija

Data

2021 11 19

Įvertinimas
1
stylish-young-couple-with-vape-city.jpg

Šiandien su globos namų gyventojais kalbėjome apie rūkymą. Tai jau ne pirmas susitikimas šiais metais. Ar tai aktualu mums darbuotojams, paslaugų gavėjams ir aplamai visuomenei ???
Pastebėjome, kad tokiuose pasikalbėjimuose paslaugų gavėjai atvyrauja, kad supranta apie rūkymo žąlą, norėtų mesti rūkyti, kai kurie iš jų bando tą padaryti iš karto po tokių susitikimų.
Tyrimai JAV rodo, kad apie 70 proc. suaugusių rūkančiųjų cigaretes norėjo mesti rūkyti. Daugiau nei pusė (55,1 proc.) suaugusių rūkalių per pastaruosius metus bandė mesti rūkyti ir tik 7 iš 100 (7,5 proc.) bandžiusiųjų mesti rūkyti pavyko tai padaryti.

Susitikimo su gyventojais metu diskutavome apie pavojų 10-20 metų mirti nuo rūkymo greičiau ir apie tai, kad surūkantis po pakelį cigarečių per dieną asmuo per 8 metus gali susitaupyti pinigų butui įsigyti.  Taip pat aptarėme apie tai ką rašo oficialūs JAV Ligų Kontrolės ir Prevencijos Centro (angl. Centers for Disease Control and Prevention“ /CDC) ir Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) internetiniai puslapiai.
CDC- Pasaulyje nuo tabako vartojimo kasmet miršta daugiau nei 7 mln. žmonių.
Jei rūkymo įpročiai visame pasaulyje nesikeis, iki 2030 m. nuo ligų, susijusių su tabako vartojimu, kasmet mirs daugiau nei 8 mln. žmonių.
Rūkantieji miršta vidutiniškai 10 metų anksčiau nei nerūkantieji.
Jei JAV jaunimas ir toliau rūkys tokiais pat tempais, tikėtina, kad 5,6 mln. jaunesnių nei 18 metų amerikiečių mirs anksčiau laiko nuo rūkymo sukeltų ligų. Tai yra maždaug kas tryliktas šiandien gyvenantis 17 metų ar jaunesnis amerikietis.
Kiekvieną dieną pirmąją cigaretę surūko apie 2000 jaunesnių nei 18 metų žmonių.
Kiekvieną dieną daugiau nei 300 jaunesnių nei 18 metų žmonių kasdien rūko cigaretes.
PSO - Nuo tabako žūsta iki pusės jį vartojančių žmonių.
Kasmet nuo tabako miršta daugiau kaip 8 milijonai žmonių. Daugiau nei 7 mln. iš jų miršta dėl tiesioginio tabako vartojimo, o apie 1,2 mln. miršta dėl pasyvaus rūkymo poveikio nerūkantiesiems.
Daugiau kaip 80 % iš 1,3 mlrd. pasaulio tabako vartotojų gyvena mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse.

Nuorodos:

https://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/fast_facts/index.htm
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/tobacco

Kineziterapeutas Saulius Paštukas